Senior A


THAMES VALLEY PREMIER CLUB DRAW 2024

Saturday 23rd March: ROUND 1
Date:  Home: vs Away:  Venue:  Time: 
23/03/2024 Whangamata vs Waihou Whangamata 2.00pm
23/03/2024 Thames vs Mercury Bay Thames 2.00pm
23/03/2024 Cobras vs Hauraki North Te Aroha 2.00pm
23/03/2024 Paeroa vs Waihi Athletic Paeroa 2.00pm

Saturday 30th March (NO RUGBY – EASTER WEEKEND) 

Saturday 6th April: ROUND 2
Date: Home: vs Away: Venue: Time:
6/04/2024 Hauraki North vs Waihi Athletic Waitakaruru 2.00pm
6/04/2024 Cobras vs Mercury Bay Te Aroha 2.00pm
6/04/2024 Waihou vs Thames Te Aroha 2.00pm
6/04/2024 Whangamata vs Paeroa Whangamata 2.00pm

Saturday 13th April: ROUND 3
Date: Home: vs Away: Venue: Time:
13/04/2024 Waihi Athletic vs Whangamata Waihi 2.00pm
13/04/2024 Thames vs Hauraki North Thames 2.00pm
13/04/2024 Mercury Bay vs Waihou Whitianga 2.00pm
13/04/2024 Paeroa vs Cobras Paeroa 2.00pm

Saturday 20th April: ROUND 4
Date: Home: vs Away: Venue: Time:
20/04/2024 Thames vs Paeroa Thames 2.00pm
20/04/2024 Whangamata vs Cobras Whangamata 2.00pm
20/04/2024 Hauraki North vs Mercury Bay Waitakaruru 2.00pm
20/04/2024 Waihi Athletic vs Waihou Waihi 2.00pm

Saturday 27th April:  ROUND 5 (SPLIT ROUND)
Date: Home: vs Away: Venue: Time:
27/04/2024 Waihou vs Cobras Te Aroha 2.00pm
27/04/2024 Waihi Athletic vs Thames Waihi 2.00pm
Hauraki North BYE
Paeroa BYE
Mercury Bay BYE
Whangamata BYE

Saturday 4th May: ROUND 5 (SPLIT ROUND) 
Date: Home: vs Away: Venue: Time:
2/05/2024 Paeroa vs Hauraki North Paeroa TBD
4/05/2024 Mercury Bay vs Whangamata Whitianga 2.00pm
Thames BYE
Cobras BYE
Waihi Athletic BYE
Waihou   BYE

Saturday 11th May: ROUND 6. 
Date: Home: vs Away: Venue: Time:
11/05/2024 Mercury Bay vs Paeroa Whitianga 2.00pm
11/05/2024 Cobras vs Waihi Athletic Te Aroha 2.00pm
11/05/2024 Hauraki North vs Waihou Waitakaruru 2.00pm
11/05/2024 Whangamata vs Thames Whangamata 2.00pm

Saturday 18th May: ROUND 7 – SILCOCK SHIELD AWARDED.
Date: Home: vs Away: Venue: Time:
18/05/2024 Waihi Athletic vs Mercury Bay Waihi 2.00pm
18/05/2024 Hauraki North vs Whangamata Waitakaruru 2.00pm
18/05/2024 Thames vs Cobras Thames 2.00pm
18/05/2024 Waihou vs Paeroa Te Aroha 2.00pm

Saturday 25th May: NO CLUB RUGBY

Saturday 1ST June: ROUND 8 – (KINGS BIRTHDAY WEEKEND) 
Date: Home: vs Away: Venue: Time:
1/06/2024 Mercury Bay vs Waihi Athletic Whitianga 2.00pm
1/06/2024 Cobras vs Thames Te Aroha 2.00pm
1/06/2024 Whangamata vs Hauraki North Whangamata 2.00pm
1/06/2024 Paeroa vs Waihou Paeroa 2.00pm

Saturday 8th June: ROUND 9.
Date: Home: vs Away: Venue: Time:
8/06/2024 Cobras vs Whangamata Te Aroha 2.00pm
8/06/2024 Waihou vs Waihi Athletic Te Aroha 2.00pm
8/06/2024 Paeroa vs Thames Paeroa 2.00pm
8/06/2024 Mercury Bay vs Hauraki North Whitianga 2.00pm

Saturday 15th June: ROUND 10.
Date: Home: vs Away: Venue: Time:
15/06/2024 Hauraki North vs Paeroa Waitakaruru 2.00pm
15/06/2024 Cobras vs Waihou Te Aroha 2.00pm
15/06/2024 Thames vs Waihi Athletic Thames 2.00pm
15/06/2024 Whangamata vs Mercury Bay Whangamata 2.00pm

Saturday 22nd June: ROUND 11.
Date: Home: vs Away: Venue: Time:
22/06/2024 Paeroa vs Mercury Bay Paeroa 2.00pm
22/06/2024 Waihou vs Hauraki North Te Aroha 2.00pm
22/06/2024 Thames vs Whangamata Thames 2.00pm
22/06/2024 Waihi Athletic vs Cobras Waihi 2.00pm

Saturday 29th June: ROUND 12 – (MATARIKI FRIDAY 28TH JUNE) 
Date: Home: vs Away: Venue: Time:
29/06/2024 Waihi Athletic vs Paeroa Waihi 2.00pm
29/06/2024 Hauraki North vs Cobras Waitakaruru 2.00pm
29/06/2024 Mercury Bay vs Thames Whitianga 2.00pm
29/06/2024 Waihou vs Whangamata Te Aroha 2.00pm

Saturday 6th July: SEMI FINALS.
Date: Home: vs Away: Venue: Time:
6/07/2022 Qualifier 1 vs Qualifier 4 Qualifier 1 2.00pm
6/07/2022 Qualifier 2 vs Qualifier 3 Qualifier 2 2.00pm

Saturday 13th July: FINAL. 
Date: Home: vs Away: Venue: Time:
13/07/2022 Winner 1 v 4 vs Winner 2 v 3 TBD TBD

IN SUMMARY:
– ALL teams will play 12 competition matches.
– Games can be adjusted re Day & Kick off times but must be communicated to the TVRFU office in a weeks advance.
– Each team will have 6 HOME/6 AWAY matches in the Round Robin.
– EASTER & 25th May are off.
– Split ROUND is ROUND 5.
– The competition will run over 15 rugby weeks in TOTAL & 17 weeks from start to finish.
– The SILCOCK SHIELD will be awarded to the team at the top of the points standings after Seven ROUNDS.
– The TOM JORDAN CUP will be awarded to the team at the top of the points standings at the end of Round 12.
– The TOP 4 teams after Round Robin Play will play for the McClinchy Cup.