4th Grade Draw 2018

UPDATED 11/07/2018

All 4th Grade games are scheduled to start at 10am – however by mutual arrangement, times and venues may be changed.

Please advise Referee and Union Office immediately if changed.

Trophies
Round 1 – Frank Treanor Trophy
Round 2 – Bob Passey Cup – Championship

The Ted Engebretsen Shield is on all games up to and including the last round robin game of round 2.

Points go back to zero after Round 1.

Round 2 – Bob Passey Cup

Saturday 23rd June
Peninsula 07 v 49 Paeroa @Coromandel
Whangamata 17 v 12 Waihi @Whangamata
Te Aroha 12 v 34 Hauraki Plains @Te Aroha

Saturday 30th June
Hauraki Plains 25 v 24 Peninsula @Ngatea
Paeroa 43 v 14 Whangamata @Paeroa
Waihi 88 v 05 Te Aroha @Waihi

Saturday 7th July
Peninsula 05 v 60 Waihi @Whitianga
Te Aroha LBD v WBD Whangamata @Te Aroha
Hauraki Plains 14 v 22 Paeroa @Ngatea

Saturday 14th & 21st July – No Rugby – School Holidays

Wednesday 25th July
Whangamata vs Peninsula @Whangamata 2pm
Paeroa vs Te Aroha @Paeroa 6pm
Waihi vs Hauraki Plains @Waihi 6pm

Saturday 28th July
Peninsula vs Te Aroha @Coromandel 10am
Whangamata vs Hauraki Plains @Whangamata 10am
Paeroa vs Waihi @Paeroa 10am

Saturday 4th August – Semi Finals
1 vs 4

2 vs 3

 

Saturday 11th August – FINALS DAY – PAEROA DOMAIN

vs

——————————————————————

2018 Round 1 – Frank Treanor Trophy

Saturday 19th May
Te Aroha vs Waihi @Te Aroha
Peninsula vs Hauraki Plains @Coromandel
Whangamata vs Paeroa @Whangamata

Saturday 26th May
Paeroa 71 v 07 Peninsula @Paeroa
Waihi 34 v 26 Whangamata @Waihi 
Hauraki Plains 60 v 05 Te Aroha @Ngatea 

Saturday 2nd June
Te Aroha 12 v 57 Paeroa @Te Aroha
Hauraki Plains 19 v 46 Waihi @Ngatea

Wednesday 6th June
Peninsula 05 v 48 Whangamata @Whitianga 

Saturday 9th June
Waihi vs Peninsula @Waihi 10am
Whangamata vs Te Aroha @Whangamata 10am
Paeroa vs Hauraki Plains @Paeroa 10am

Saturday 16th June
Te Aroha vs Peninsula @Te Aroha 10am
Hauraki Plains vs Whangamata @Ngatea 10am
Waihi vs Paeroa @Waihi 10am


2017 RESULTS

4th Grade Draw 2017

WBD = Win by Default

Round 1 – Frank Treanor Trophy
Saturday 13th May
Waihi 34 vs 51 Te Aroha @ Waihi
Mercury Bay 15 vs 51 Paeroa @ Whitianga
Thames BYE
Hauraki Plains West BYE
Hauraki Plains East BYE

Saturday 20th May
Hauraki Plains West 55 vs 00 Waihi @ Ngatea
Mercury Bay 20 vs 43 Te Aroha @ Whangamata
Thames Default to Hauraki Plains East WBD @ Thames
Paeroa BYE

Saturday 27th May
Te Aroha 10 vs 66 Hauraki Plains West @ Te Aroha
Hauraki Plains East 27 vs 21  Mercury Bay @ Ngatea
Paeroa 72 vs 05 Thames @ Paeroa
Waihi BYE

Wednesday 31st May
Waihi 10 vs 36 Paeroa @ Waihi
Hauraki Plains West 75 vs 00 Thames @ Ngatea
Te Aroha 24 vs 22 Hauraki Plains East @ Te Aroha
Mercury Bay BYE

Saturday 3rd June
Hauraki Plains East 32 vs 21 Waihi @ Ngatea
Paeroa 14 vs 46 Hauraki Plains West @ Paeroa
Thames 05 vs 46 Mercury Bay @ Thames
Te Aroha BYE

End of Round 1


ROUND 2

4th Grade Draw 2017
All 4th Grade games are scheduled to start at 10am – however by mutual arrangement, times and venues may be changed. Please advise Referee and Union Office immediately if changed.

Trophies
Round 1 – Frank Treanor Trophy
Round 2 – Bob Passey Cup – Championship

The Ted Engebretsen Shield is on all games up to and including the last round robin game of round 2.

Points go back to zero after Round 1.

Round 2 – Bob Passey Cup

Saturday 10th June
Te Aroha 22 vs 19 Waihi @ Te Aroha
Hauraki Plains West 46 vs 12 Hauraki Plains East @ Ngatea
Mercury Bay 83 vs 00 Thames @ Whangamata
Paeroa BYE

Saturday 17th June
Waihi 17 vs 18 Hauraki Plains East @ Waihi
Thames 05 vs 63 Hauraki Plains West @ Thames
Paeroa 27 vs 19 Mercury Bay @ Paeroa
Te Aroha BYE

Saturday 24th June
Hauraki Plains West 57 vs 26 Te Aroha @ Ngatea
Mercury Bay 29 vs 37 Hauraki Plains East @ Whitianga
Thames 00 vs 92 Paeroa @ Thames
Waihi BYE

Saturday 1st July
Mercury Bay 41 vs 17 Waihi @ Whitianga
Paeroa 69 vs 12 Te Aroha @ Paeroa
Hauraki Plains East 51 vs 07 Thames @ Ngatea
Hauraki Plains West BYE

Saturday 8th July
Waihi Def vs WBD Paeroa @ Waihi
Hauraki Plains West 48 vs 10 Mercury Bay @ Ngatea
Te Aroha WBD vs Def Thames @ Te Aroha
Hauraki Plains East BYE

Saturday 15th & 22nd July – No Rugby – School Holidays

Wednesday 26th July
Thames WBD vs DEF Waihi @ Thames
Paeroa 34 vs 33  Hauraki Plains West @ Paeroa
Mercury Bay BYE

Saturday 29th July
Waihi 12 vs 60 Hauraki Plains West @ Waihi
Te Aroha 12 vs 52 Mercury Bay @ Te Aroha
Hauraki Plains East 12 vs 32 Paeroa @ Ngatea
Thames BYE

Wednesday 2nd August – 6.30pm
Hauraki Plains East 17 vs 25 Te Aroha @ Paeroa

Saturday 5th August
4th Grade – 10am Kick Off

Paeroa 68 vs 17 Te Aroha  @ Paeroa
Hauraki Plains West 33 vs 17  Mercury Bay @ Ngatea

Saturday 12th August – FINALS DAY – PAEROA

Paeroa College 22 v 12 Hauraki Plains West


~ WINNERS ~

Paeroa College